Blog

Oblíbené sliby (některých) makléřů a proč si na ně dát pozor

Realitní kanceláře jsou ve snaze dosáhnout na provize schopné naslibovat hory doly. Podívejte se, v čem jsou oproti nim výhody osobního makléře.

Když si zadáte soukromý inzerát na prodej vaší nemovitosti, patrně se vám do pár dní ozvou realitní makléři. A začnou vám tvrdit třeba následující (vybráno ze skutečné e-mailové nabídky realitních kanceláří):

  • Za služby se nic neplatí, nepodepisuje se žádná výhradní smlouva, veškerý právní servis, včetně sepsání kupní smlouvy, má u nás prodávající zdarma. Vaši požadovanou cenu 1 700 000 respektujeme. Případnou provizi při uskutečnění prodeje platí kupující.
  • Zajistíme Vám bezplatnou inzerci na nejnavštěvovanějších placených realitních serverech v ČR, bezplatný právní servis, vklady na katastr nemovitostí, financování kupujícím. Respektujeme Vámi požadovanou cenu, naši provizi si navýšíme. Výhradní smlouva není podmínkou.
  • Zajímá mě Váš inzerát na prodej bytu a ráda bych Vám touto cestou nabídla pomoc, nezávaznou, bez smlouvy, při jeho prodeji. Vše je hrazeno z provize, kterou si k vaší ceně přičtu.
  • Spolupráce s naší společností je založena na bezvýhradní spolupráci se zajištěním veškerých služeb pro prodávající zdarma.

Kdo by nechtěl skvělé služby zdarma! Jenže všichni víme, že takto obchod nefunguje. Vždy musíme nějak zaplatit. A za takovouto „lákavou“ nabídku zaplatíte, a to nejen penězi! Pojďme se společně podívat na tyto nabídky podrobněji.

Na čí straně je makléř?

Pokud vám makléř slibuje, že bude pracovat pro vás jako prodávajícího, ale zaplatí jej kupující, jedná se o závažný střet zájmů. A ten se může dost nepříjemně vymstít a prodražit. Pokud navíc nemá makléř jistotu, že je jediný, kdo nemovitost nabízí, a tedy i prodá, je nucen jít svému zájemci na ruku.

Proto se snaží mít pro kupujícího co nejlepší nabídku a tlačí cenu dolů. Tím jde samozřejmě proti zájmu prodávajícího. Ze stejného důvodu tvrdí tito makléři již při prvním kontaktu, že respektují cenu prodávajícího, aniž by vůbec nemovitost viděli.

Tato cena navíc nemusí odpovídat cenám na trhu. Správné stanovení prodejní nabídkové ceny je komplexní proces a vyžaduje důkladnou znalost podmínek v konkrétní lokalitě. Pokud je cena stanovena příliš vysoko, může snadno dojít k tomu, že se prodej nemovitosti protáhne a že výsledná cena bude mnohem nižší, než kdyby byla už na začátku stanovena správně.

Jak neprodělat?

Ačkoli tedy realitní kanceláře nabízejí službu pro vás jako prodávajícího, ve skutečnosti pracují pro toho, kdo je platí. A to je zpravidla zájemce o koupi. Protože soutěží s dalšími makléři, jsou nuceni využít jakýkoli náznak zájmu o koupi a za každou cenu uzavřít rezervaci.

Takoví zájemci ale bohužel často nedostanou hypotéku, což prodej protahuje. A budoucí prodejní cena klesá… Není divu, že tyto neférové praktiky, ke kterým se realitní kanceláře uchylují ve snaze získat provize, jim hodně kazí pověst.

Co s tím? Můžete se samozřejmě pokusit nemovitost prodat sami. Ale i v takovém případě podstupujete značné riziko – že špatně nastavíte cenu nebo že se v průběhu prodeje objeví komplikace, s nimiž si nedokážete poradit.

Nebo si vyberte svého osobního realitního makléře, který bude pracovat skutečně pro vás. Už od začátku si stanovíte odměnu za jeho práci vyjádřenou předem stanovenou procentní částkou z realizované prodejní ceny.

Jasné podmínky

Takto stanovená odměna makléře motivuje, aby vydělal také vám. Nechte realitního makléře, ať vám řekne svůj odhad reálné tržní ceny založený na srovnávací analýze a posouzení stavu nemovitosti. Ptejte se ho, jak bude při prodeji postupovat a jaký zvolí marketing. Podpořte tento obchodní vztah férovou smlouvou, která makléři dá mantinely a jasný mandát pro jeho práci.

Taková služba samozřejmě není zdarma. Odměna (provize z realizovaného prodeje) je ovšem investicí, která se vám vrátí. Zaprvé můžete mít jistotu, že svou nemovitost prodáte za aktuálně nejvyšší možnou tržní cenu. Zadruhé vám osobní makléř zprostředkuje veškerý potřebný servis – právníky, ale i třeba dokumenty z katastru nemovitostí či stavebního úřadu (u nových nebo rekonstruovaných staveb). A v neposlední řadě díky němu ušetříte spoustu času.

 

photo credit: flickr (Felix Montino)